Aktualności

23-05-2011Co z biomasą? Co biomasą?

Dr inż. Wojciech Cichy –...
Fot. 2

29 marca, podczas targów „Drema” i „Furnica”, redakcja „BIZNES meble.pl” oraz Grupa meble.pl zorganizowały konferencję zatytułowaną „Czy w najbliższej przyszłości starczy nam drewna do produkcji mebli? Dlaczego koszty produkcji mebli w Polsce są aż tak wysokie?”

 

Obszerne jej fragmenty publikujemy w bieżącym wydaniu naszego miesięcznika – w poniższej publikacji oraz w dwóch kolejnych.

W trakcie konferencji wygłoszone zostały trzy referaty, z których pierwszy, zaprezentowany przez dr inż. Wojciecha Cichego – zastępcę kierownika Zakładu Ochrony Środowiska i Chemii Drewna, kierownika Pracowni Bioenergii Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu, dotyczył „Biomasy w ujęciu polskiego ustawodawstwa”.

Po wystąpieniu głos zabierali eksperci: Leszek Wójcik – właściciel firm Wójcik Fabryka Mebli oraz Fabryka Mebli Stolpłyt, Wojciech Gątkiewicz – prezes Zarządu i dyrektor regionu Europa Wschodnia grupy Pfleiderer Grajewo, Bogdan Czemko – dyrektor biura Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego oraz Tomasz Wójcik – zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. marketingu i organizacji.

Wiele definicji
Najprostsza definicja biomasy to definicja encyklopedyczna. Zgodnie z nią biomasa to masa materii zawarta w organizmach zwierzęcych lub roślinnych w momencie pomiaru. Masa ta bywa wyrażana w jednostkach tzw. świeżej masy (naturalna masa organizmów), suchej masy (masa bezwodna), w przeliczeniu na węgiel organiczny lub w jednostkach energii i pozwala określić ilość materii organicznej wytworzonej przez populację lub wielogatunkowy zespół organizmów w danej przestrzeni oraz stanowi podstawę obliczeń produktywności biologicznej.

Inną definicją jest definicja statystyczna, która stanowi, że biomasa (biomasa stała) to ulegająca biodegradacji część produktów, odpadów lub pozostałości pochodzenia biologicznego z rolnictwa (łącznie z substancjami roślinnymi i zwierzęcymi), leśnictwa i związanych działów przemysłu, w tym rybołówstwa i akwakultury, a także ulegającą biodegradacji część odpadów przemysłowych i miejskich.

Najbardziej niebezpieczna

Najbardziej niebezpieczna dla branży drzewnej jest definicja biomasy zawarta w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z 23 lutego 2010 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu obowiązków uzyskania i przedstawienia do umorzenia świadectw pochodzenia, uiszczenia opłaty zastępczej, zakupu energii elektrycznej i ciepła wytworzonych w odnawialnych źródłach energii oraz obowiązku potwierdzania danych dotyczących ilości energii elektrycznej wytworzonej w odnawialnym źródle energii.

Otóż w myśl tego rozporządzenia biomasa to stałe lub ciekłe substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji, pochodzące z produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej oraz leśnej, a także przemysłu przetwarzającego ich produkty, a także części pozostałych odpadów, które ulegają biodegradacji oraz ziarna zbóż niespełniające wymagań jakościowych dla zbóż w zakupie interwencyjnym (...) i ziarna zbóż, które nie podlegają zakupowi interwencyjnemu.

Problem jednak w tym, że nigdzie nie zostało zapisane, w jaki sposób to ocenić” – mówi Wojciech Cichy.

– „Biodegradacja przebiega w różnym czasie, z różną intensywnością, a pewne procedury badawcze, które pozwalają ją określić dotyczą tworzyw sztucznych. W przypadku materiałów pochodzenia roślinnego (np. drewna) takich metod nie ma. Niedawno pojawiła się norma dotycząca oceny stałych paliw wtórnych, czyli paliw z odpadów, w których można oznaczyć część biomasową poprzez m.in. rozpuszczanie w kwasie siarkowym i działanie wodą utlenioną, niemniej ta procedura dotyczy jedynie mieszaniny odpadów, z których wydzielono frakcje palne.”

 

Więcej w majowym wydaniu miesięcznika „BIZNES meble.pl” www.wydawnictwo.meble.pl/kup-prenumerate

 

 

Fot. 2 - Od lewej: Tomasz Wójcik – zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych ds. marketingu i organizacji, Leszek Wójcik – właściciel firm Wójcik Fabryka Mebli oraz Fabryka Mebli Stolpłyt, Bogdan Czemko – dyrektor biura Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego, Wojciech Gątkiewicz – prezes Zarządu i dyrektor regionu Europa Wschodnia grupy Pfleiderer Grajewo.

wstecz
Copyright © 2004-2016 tartaki.com.pl Wszystkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.